Asım- Allerji-Kalıtım

 

Bronş aşırı duyarlılığı astımlıların büyük kısmında görülen ve kalıtımla ilgisi olan bir durumdur. Çocuklardaki astımın önemli bir bölümü allerjik yapı ile ilgilidir. Allerji en basit anlamıyla, normalde insanların büyük bölümünde reaksiyon yaratmayan bir maddenin bazı kişilerde yol açtığı istenmeyen bir etki olarak tanımlanabilir.

Yani soğan soyulduğunda, orada bulunan herkesin gözünün yaşarması alerji değildir. Ama, herkes fıstık yiyip hibir şey olmazken, sadece 1 kişide kaşıntı ve kızarıklık olması, ya da bu kişinin birden nefes darlığı çekmesi alerjidir.

Allerjik hastalıkların başında astım ve allerjik nezle, atopik dermatit gibi deri hastalıkları ile besin ve ilaç allerjileri gelir.

Eğer anne veya baba tarafında böyle bir hastalık varsa, çocukta herhangi bir allerjik hastalık riski %25 kadardır. Hem anne hem de babada allerjik bir hastalık varsa bu olasılık %50-75’e dek yükselir. Yine ikiz eşlerinde astım olasılığı daha fazladır. Allerjik astımın kalıtımla ilişkisi iyi bilinmekte ve çok sayıda genin bu kalıtımda rol oynadığı kabul edilmektedir. Böyle bir durumda ailenin değişik bireylerinde farklı allerjik hastalıklar görülebilir. Örneğin dedede astım, bir amca çocuğunda allerjik nezle, teyzede atopik dermatit, çocukta deniz ürünleriyle ortaya çıkan kurdeşen olabilir. Ya da kişi yaşamının değişik dönemlerinde farklı allerjik reaksiyonlar gösterebilir. Unutmayalım: Her astım allerjik değildir.


Bir yorum bırakın

E-Posta adresiniz paylaşılmaz. * ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.


© 2016 Prof. Dr. Haluk Çokuğraş - Tüm hakları saklıdır.